Drukuj
Historia Czyżowic
Odsłony: 8353

Urzad przejal po nim Jozef Wilhelm Polomski wczesniej zanim Wojciech Kwiaton z dniem 1 pazdziernika 1945 r. podjal prace w Starostwie Powiatowym w Rybniku. Ponadto Wojciech Kwiaton zostal wybrany przewodniczacym Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej z siedziba przy ul. Wodzislawskiej dzisiaj nr 79 w wyniku wyborow do Gromadzkiej Rady Narodowej, ktore odbyly sie 14 kwietnia 1961 r. Pelnil te funkcje jako nastepca Jana Musiola od 1 maja 1961 r. do 11 lipca 1968 r. (zdjecie nr 2).

Wojciech Kwiaton urodzil sie 29 marca 1909 r. w Czyzowicach w rodzinie gornika i powstanca slaskiego Filipa (ur. 28 kwietnia 1871 r. w Czyzowicach, zm. 20 maja 1951 r. w Czyzowicach) i Katarzyny z d. Kubica (ur. 25 listopada 1873 r. w Czyzowicach, zm. 13 pazdziernika 1954 r. w Czyzowicach) (zdjecie nr 3). W 1923 r. ukonczyl Szkole Powszechna w Czyzowicach. W okresie miedzywojennym pracowal poltora roku na kopalni "Rymer" w Niedobczycach i ok. 2 lat w cegielni na Maruszach, poza tym byl bezrobotnym. W latach 1933/34 odbywal czynna sluzbe wojskowa w 75 pulku piechoty w Chorzowie. W dniu 17 czerwca 1935 roku w Jedlowniku zawarl zwiazek malzenski z Teresa z d. Machnik ur. 15 pazdziernika 1914 r. w Czyzowicach. Urodzilo sie 2 synow i 2 corki. Bral udzial w kampanii wrzesniowej w 1939 r. i 10 wrzesnia 1939 r. dostal sie do niewoli w miasteczku Pacanow kolo Krakowa. Dzieki znajomosci jezyka niemieckiego i pochodzeniu z Gornego Slaska juz 20 wrzesnia zostal zwolniony i wrocil do swej rodziny w Czyzowicach. W czasie okupacji prcowal jako robotnik w cegielni na Maruszach oraz na kopalni "Anna" w Pszowie. W 1945 roku zostal aresztowany przez "Gestapo" za uchylenie sie ze sluzby wojskowej w "Volkssturm'ie" i osadzony w wiezieniu w Wodzislawiu Sl., skad dzieki bombardowaniom lotnictwa radzieckiego udalo mu sie uciec. W latach 1945-48 pracowal jako pracownik umyslowy w Starostwie Powiatowym w Rybniku, po czym do 1957 r. w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. W latach 1957-61 byl pracownikiem umyslowym na kopalni "Rymer" w Niedobczycach. Zas z dniem 1 maja 1961 r., o czym juz wspomnialem wyzej, objal funkcje przewodniczacego Prezydium GRN. Zmarl nagle 11 lipca 1968 r. w Czyzowicach, a jego zona Teresa 30 lipca 1991 r. rowniez w Czyzowicach.


Objasnienie:

Materialy zrodlowe:

Stanislaw Sosna